Mléčné výrobky

Veškeré níže uvedené dobroty vyrábíme pro potěšení své a našich blízkých. Jelikož ale naše bříška nepojmou všechno, nejsme přeci Otesánci, vzniklé přebytky lze nabídnout Vašim mazlíčkům.

Čerstvé neodstředěné mléko

Opravdu mňam mlíčko, z kterého, pokud se nevypije v syrovém stavu, lze získat spoustu smetany a následně másla. Samozřejmě sýry, tvaroh, jogurty.

Máslo

Odpočinutou smetanu jsme stloukali nejdříve ručně. Protože však naše Amálka produkuje kvalitní tučné mléko, brzy nám ruce nestačily. Pořídili jsme si kuchyňského pomocníka, takového zmenšeného profíka a jde to jako „po másle“ 

Polotvrdý sýr

Z většinou „sbíraného“ (někdy ale i plnotučného) mléka si děláme pomocí přírodního syřidla tzv. polotvrdé sýry. Většinou sýřeninu minimálně osolíme, ale většinou přidáme přímo do ní bylinky a různá koření. Nejoblíbenější jsou: medvědí gril, ostrá klobása, česnek, kmín, směs pepřů a paprik, zauzená paprika a další. 

Skvělý domácí sýr bez syřidla, tzv. PANEER

Jde o starou indickou recepturu. Pokud vyrobíme „čistý“ je výborný na smažení, zapékání. Vyrábíme však i solený či s různým kořením – ten je pak o něco měkčí - mazlavější, než neochucený.

No a pokud za příslušné péče – což obnáší otáčení, omývání, čištění – necháme takový (většinou pouze solený) sýr pěkně odpočívat 2-3 týdny v našem sklepu se studánkou, tak je z něho mlska podobná camemberu či romadůru.

Domácí tvaroh 

Podle účelu necháme tvarožinu vykapat při větším či menším zatížení a pak z ní máme tvaroh tvrdý či měkký. Pokud se nám nechce z mlíčka sbírat smetana, pak je tvaroh plnotučný a to je teprve mňamka – a ty buchty!!!